Aktualności

Sport i edukacja mogą iść w parze

XVII Liceum Ogólnokształcące przy ul. Suchowolca 26 może poszczycić się wieloletnią tradycją, tysiącami wykształconych absolwentów i rokrocznymi sukcesami na najbardziej prestiżowych zawodach ogólnopolskich. Dzięki temu od lat jest aktrakcyjną szkołą dla przyszłych licealistów.
 
Jednym z absolwentów tej szkoły jest Paweł Piszczatowski. Paweł ma 21 lat i pochodzi z Wysokiego Mazowieckiego. Po ukończeniu gimnazjum zdecydował się przenieść do Białegostoku, aby tu rozwijać swoją pasję, jaką jest tenis stołowy.
 
- Początkowo nie wiedziałem jak to będzie. Bo nowa szkoła, bo nowi znajomi i nowi nauczyciele. Szybko przekonałem się jednak, że podjąłem właściwy wybór. Szkoła dała mi wiele możliwości. Bez problemu zdałem maturę i dziś studiuje na Politechnice Białostockiej - opowiada.
 
Paweł jest przykładem, że sport i edukacja mogą iść w parze. W naszej szkole uczniowie mają optymalne do tego warunki, bowiem zajęcia dydaktyczne ułożone są tak, aby nie kolidowały z zajęciami sportowymi.
 
- Pod tym względem XVII LO jest najlepszą szkołą w Białymstoku. Można trenować dwa razy dziennie i bez problemu przygotować się na zajęcia w szkole. Dużą rolę w tym odgrywają nauczyciele, którzy rozumieją nas, sportowców i nie robią problemów - przekonuje Paweł.
 
Dojlidy Białystok od lat słyną z utalentowanych wychowanków. Sukcesy zawodników na arenach ogólnopolskich i międzynarodowych to w dużej mierze zasługa sztabu szkoleniowego, który w codziennej pracy wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie. Przed startem poprzedniego sezonu jeszcze bardziej zadbaliśmy o to, aby postawić na wykwalifikowanych trenerów, przez co nigdy wcześniej nie posiadaliśmy tak bogatej kadry szkoleniowej.
 
- Uczniowie klasy sportowej zbierają szlify od wysokiej jakości szkoleniowców. Trenerzy starają się zaproponować jak najlepsze rozwiązania podczas treningów, które pozwolą stawiać kolejne kroki i rozwijać. Dbają też o właściwą atmosferę. A to moim zdaniem najbardziej motywuje do treningów. Miło wspominam ten czas - mówi Paweł.
 
Obecnie młodzi zawodnicy, którzy nie pochodzą z Białegostoku, stanowią bardzo duży procent wszystkich zawodników. Zdecydowana większość z nich - z racji na odległość zamieszania - potrzebuje zakwaterowania na miejscu. XVII LO dysponuje internatem na 150 miejsc, a uczniowie mają możliwość korzystania z bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych w ramach działających kół zainteresowań.
 
- W pokojach jest czysto i schludnie. Na nic nie mogłem narzekać. Wszystko jest ładnie odnowione. Ponadto internat jest połączony ze szkołą, więc robisz kilka kroków i jesteś na zajęciach - wspomina absolwent naszego liceum.
 
O tym, że w parze z nauką idzie rozwój sportowy, świadczą też powołania do reprezentacji Polski Gabrieli Dyszkiewicz czy Julii Szymczak, która obecnie występuje dla ekstraklasowego AZS EU Wrocław.
 
XVII Liceum Ogólnokształcące wraz z klubem UKS Dojlidy Białystok wciąż prowadzą nabór do klasy sportowej w dyscyplinie tenis stołowy, badminton i siatkówka w ramach Szkoły Mistrzostwa Sportowego dla chłopców i dziewczynek z rocznika 2005 (I klasa liceum). Osoby zainteresowane rekrutacją powinny od 22 czerwca składać dokumenty.
 
Fot. Robert Kruk
 
 

 

 SPONSORZY Klubu:

                              

 

PARTNERZY i Patroni Medialni:

        

Sponsorzy i Partnerzy Superligi Tenisa Stołowego: