Honorowa porażka

Tenisistki Dojlid Białystok przegrały u siebie 1:3 z Polmlek Lidzbark Warmiński w 3. kolejce ekstraklasy kobiet. Honorowe zwycięstwo w tym spotkaniu dla naszego zespołu odniosła Katarzyna Grzybowska-Franc.

Przed startem debiutanckiego dla białostoczanek sezonu w ekstraklasie nikt nie powiedział, że rywalizacja z najlepszymi zespołami w Polsce będzie zadaniem łatwym. Dojlidy nowe rozgrywki rozpoczęły od dwóch porażek, po 0:3 uległy Siarce Tarnobrzeg i SKTS Sochaczew. Ekipa z Lidzbarka Warmińskiego w tym czasie pokonała 3:0 AZS Metal-Technik Łomża i przegrała 0:3 z Siarką. Zdecydowanym faworytem były więc przyjezdne.

W tej sytuacji gospodarze bardzo liczyli na dobrą dyspozycję Katarzyny Grzybowskiej-Franc, która jako pierwsza zameldowała się przy stole. Nasza kapitan znakomicie wywiązała się ze swojej roli, pokonując po emocjonującym, pięciosetowym boju Dong Rui Fang 3:2. Mimo że początek należał do rywalki, która wygrała pierwszego seta 11:8. Imponujące było to, jak Grzybowska-Franc odwracała losy drugiej i trzeciej partii. W drugiej przegrywała już 2:8, aby ostatecznie zwyciężyć 13:11. Takim samym wynikiem zakończyła się kolejna odsłona, choć piłkę setową przy stanie 8:10 miała jej przeciwniczka. W czwartym secie Wu nie dała już sobie wydrzeć zwycięstwa, ale w najważniejszym momencie znów górowała tenisistka Dojlid.

I wszystko byłoby pięknie, gdyby w ślad Grzybowskiej-Franc poszły jej młodsze koleżanki, które dostały szansę sprawdzenia się z utytułowanymi zawodniczkami. Ani Daria Kisiel, ani Julia Jackowska nie były w stanie przeciwstawić się Ma Wenting i Aleksandrze Michalak, ulegając w trzech setach.

To, czy Dojlidy zdobędą w tym sezonie pierwszy punkt, zależało od Grzybowskiej-Franc. Niestety, w żadnym momencie konfrontacji z Ma Wenting nie napędziła strachu rywalce, która spokojnie kontrolowała przebieg wydarzeń przy stole i pewnie kroczyła do zwycięstwa. Mecz trwający niecałe dwadzieścia minut zakończył się triumfem tenisistki z Lidzbarka Warmińskiego 3:0.

Kolejne spotkanie zawodniczki Dojlid rozegrają w sobotę, 5 października. Wtedy zmierzą się w Krakowie z miejscową Bronowianką.

Dojlidy Białystok - Polmlek Lidzbark Warmiński 1:3
Katarzyna Grzybowska-Franc - Dong Rui Fang 3:2 (8:11, 13:11, 13:11, 6:11, 11:7);
Daria Kisel - Ma Wenting 0:3 (8:11, 7:11, 7:11);
Julia Jackowska - Aleksandra Michalak 0:3 (4:11, 5:11, 12:14);
Katarzyna Grzybowska-Franc - Ma Wenting 0:3 (3:11, 4:11, 8:11).

Fot. Robert Kruk