You are currently viewing SUPERLIGA ZWARIOWAŁA – ZNAMY SKŁADY DRUŻYN

SUPERLIGA ZWARIOWAŁA – ZNAMY SKŁADY DRUŻYN

Wczoraj o północy minął termin zgłaszania składów drużyn występujących w Lotto Superlidze. Na liście obejmującej dwanaście zespołów znalazło się łącznie 124 tenisistów stołowych, z czego prawie połowę stanowią zawodnicy zagraniczni – głównie Azjaci. Jedno nie ulega wątpliwości – Lotto Superliga jeszcze nigdy nie była tak mocno obsadzona. 

Tegoroczne okienko transferowe Lotto Superligi z pewnością przejdzie do historii. Do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce zgłoszono w tym sezonie aż dziewięciu zawodników z pierwszej setki rankingu światowego, z czego aż sześciu jest też w pierwszej pięćdziesiątce. Do Lotto Superligi zawitało wielu tenisistów stołowych z absolutnej czołówki świata, między innymi:

–  Szwed Truls Moregard, Wicemistrz Świata w singlu z 2021 roku 
–  Koreańczyk Jang Woojin, 2-krotny Wicemistrz Świata w deblu
–  Egipcjanin Omar Assar, 5 zawodnik Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata
–  Chińczyk Zhou Yu, 2-krotny medalista Mistrzostw Świata w grze deblowej
–  Nigeryjczyk Quadri Aruna, ćwierćfinalista Mistrzostw Świata 

 

„Kluby superligi zwariowały. Brakuje mi w tym momencie lepszego określenia na to, co widzę na listach zawodników poszczególnych zespołów. Dojlidy mają naprawdę świetny skład, ale myliłem się co do tego, jak wypadamy na tle reszty ligi. Wejście do grupy mistrzowskiej byłoby dla nas ogromnym sukcesem biorąc pod uwagę opublikowane składy drużyn. Mnóstwo zawodników z czołówki światowej, medalistów Mistrzostw Świata, Europy. W prawdzie duża część kontraktów z najdroższymi zawodnikami opiera się na wynagrodzeniu za mecz, nie na stałej pensji, ale ciężko się temu dziwić biorąc pod uwagę to, ile turniejów grają rocznie tenisiści stołowi tej klasy i to, że w 2024 odbędą się Igrzyska Olimpijskie. 

Moim zdaniem zaszły też zmiany w gronie faworytów do wygrania ligi. Bogoria Grodzisk Mazowiecki nie jest już tak mocno przed resztą stawki, chociaż na pewno postawiłbym ją w najlepszej czwórce. Dekorglass Działdowo niezmiennie walczyć będzie o medal, ale do gry włączyły się także Lotto Polski Cukier Gwiazda Bydgoszcz oraz Oxynet Jarosław. Nie ma co się oszukiwać, wspólnym mianownikiem wszystkich wymienionych drużyn jest ogromne zaplecze finansowe zapewnione przez sponsorów. Każda z nich ma w składzie tenisistów stołowych na światowym poziomie, którzy kosztują majątek.

Moja wizja na rozwój tenisa stołowego w Polsce jest nieco inna niż podpisywanie kontraktów „od meczu” z jak najlepszymi zawodnikami. W Dojlidach staramy skupiać się na szkoleniu dzieci i młodzieży i popularyzacji sportu w środowiskach amatorów, ale superliga jest niezbędna, żeby liczyć się jako klub tenisa stołowego w Polsce. Ambicja poszczególnych działaczy sprawia, że najważniejszy jest wynik spotkań ligowych, a żeby zapewnić sobie wynik trzeba uzbroić się w światowej klasy zawodników zza granicy. Mamy związane ręce – jeżeli chcemy grać w tą grę, musimy przeznaczyć na to mnóstwo pieniędzy. Prawda jest taka, że prawie nikt nie będzie wygrywał meczy w Lotto Superlidze dzięki punktom zdobywanym przez Polaków. To zagraniczni zawodnicy i ich zmagania zdecydują o końcowej klasyfikacji klubów w Polsce.” – komentuje menadżer klubu, Piotr Anchim. 

Nowy sezon Lotto Superligi rozpocznie się już za dwa tygodnie. Gorąco zachęcamy do śledzenia wyników i obecności na meczach!

1. DARTOM BOGORIA Grodzisk Mazowiecki 

BADOWSKI Marek
GAWLAS Michał
PANAGIOTIS Gionis (GRE)
JIN Takuya (JPN)
PAKUŁA Aleks
REDZIMSKI Miłosz
SMOTER Adam
STĄPOREK Krzysztof
SZYMCZAK Wojciech

2. LOTTO POLSKI CUKIER GWIAZDA Bydgoszcz 

ASSAR Omar (SWE)
FORJAS Damian
GRELA Artur
KAO Cheng-Jui (TPE)
LAM Siu Hang (HKG)
LESZCZYŃSKI Zbigniew
MOREGARDH Truls (SWE)
MUTTI Leonardo (ITA)
TAKAKIWA Taku (JPN)
URSU Vladislav (MDA)
WOOJIN Jang (KOR)

3. KS DEKORGLASS Działdowo

CHENG Jingqi (CHN)
DYJAS Jakub
DZIUBAŃSKI Michał
GROTH Jonathan (DEN)
KONISHI Kaii (JPN)
KUROWSKI Kamil
LEWANDOWSKI Patryk
LIPOWSKI Michał
MATYJEK Karol
MISZKURKA Jakub
PIOTROWSKI Adam
SAKOWICZ Mateusz
STOLARCZYK Kryspin
XU Wenliang

4. KS AZS AWFIS BALTA Gdańsk

CARVALHO Diogo (POR)
DUDZICZ Adam
DZIADEK Kamil
FAN Shengpeng (CHN)
FERENC Piotr
FRANC Igor
KIM Donghyun (KOR)
KRAWCZYK Jakub
LIU Hanfeng (CHN)
MALICKI Szymon
NODOLSKI Łukasz
STAMATOUROS Georgios (GRE)
TOMASZUK Tomasz
WANG Jianan (CHN)

5. Poltarex Pogoń Lębork

ALKHADRAWI Ali Noor M. (KSA)
DOSZ Adam
DOSZ Sławomir
MALEK Maciej
PRĄDZIŃSKI Eryk
PRĄDZIŃSKI Marek
ZANDECKI Jan

6. SBR DOJLIDY Białystok

ANCHIM Piotr
CHILICKI Dawid
KOU Lei (UKR)
MACHI Asuka (JPN)
MONTEIRO Joao (POR)
WANG Zeng Yi
WĘDERLICH Damian

7. GLOBAL PHARMA ORLICZ 1924 Suchedniów 

BĄK Daniel
CYRNEK Piotr
FLORAS Robert
MAJCHER Bartosz
NAKAMURA Kowa (JPN)
PARK Jeongwoo (KOR)
PROVOST Damien (FRA)
RECH DALDOSSO Marco (ITA)

8. Petralana TTS Polonia Bytom 

BAEK Kwangil (KOR)
BRODD Viktor (SWE)
CHOJNOWSKI Patryk
KUSEK Bartłomiej
SŁAWACKI Adam
ZATÓWKA Patryk

9. ASTS OLIMPIA UNIA Grudziądz 

ANGELSAKIS Konstantinos (GRE)
CHUANG Chia-Chuan (TPE)
FORMELA Rafał
MAĆKOWIAK Wojciech
PARK Chan-Hyeok (KOR)
PARK Gyuhyeon (KOR)
SGOUROPOULOS Ioannis (GRE)
SZAFRANEK Piotr
WESOŁOWSKI Filip

10. AKADEMIA ZAMOJSKA Zamość

BAGGALEY Andrew (ENG)

CANTERO JUNCAL Jesus (ESP)
CHODORSKI Piotr
DURAN GIRALT Marc (ESP)
KIM Jangwon (KOR)
LEWANDOWSKI Tomasz
NOWALIŃSKI Maciej
SAKANE Shodai (JPN)
VOSTES Yannick Philippe L. (BEL)
YOSHIYAMA Ryoichi (JPN)

11. ZKS PALMIARNIA Zielona Góra

BIELECKI Patryk
MATSUSHITA Taisei(JPN)
MICHNA Samuel
MISZTAL Igor
NADOLNY Jakub
SHAMSSHAHRBABAKI Navid (IRI)
SISANOVAS Ignas (LTU)
WACHOWIAK Łukasz
ZALEWSKI Mateusz
ŻYWORONEK Patryk

12. Oxynet Jarosław

ARUNA Quadri Akinade (POR)
BRUD Szymon
DZIUKIEWICZ Kamil
GACINA Andrej (CRO)
KIELAR Grzegorz
KIZUKURI Yuto (JPN)
KULCZYCKI Alan
MARCINOWSKI Krzysztof 
PISTEJ Lubomir (SVK)
ROUNTANESFAHANI Mohamadali (IRI)
SANCHI Francisco (ITA)
WŁODYKA Paweł
WOO Hyeonggyu (KOR)
ZHMUDENKO Yaroslav (UKR)