You are currently viewing DOJLIDY ZAGRAJĄ W EUROPEJSKICH PUCHARACH? TO MOŻLIWE…

DOJLIDY ZAGRAJĄ W EUROPEJSKICH PUCHARACH? TO MOŻLIWE…

Jeszcze do niedawna występ SBR Dojlid Białystok w nadchodzącym sezonie Lotto Superligi stał pod znakiem zapytania. Awans pierwszoligowej drużyny ZKS Palmiarni Zielonej Góry umożliwił nam pozostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej pomimo sportowego potknięcia. Perspektywy na najbliższy sezon wydają się bardzo obiecujące, a do możliwych scenariuszy dopisaliśmy również udział w europejskich pucharach.  

Na europejskie puchary składają się dwie międzynarodowe ligi tenisa stołowego organizowanej przez ETTU: Liga Mistrzów oraz Puchar Europy. Liga Mistrzów to najważniejsza i najbardziej prestiżowa liga europejska, odpowiednik Champion’s League w piłce nożnej. Gra w niej dwanaście najlepszych drużyn z Europy. Puchar Europy ETTU jest drugą najważniejszą ligą europejską w tenisie stołowym zaraz po Lidze Mistrzów. Porównać można ją do piłkarskiej Ligi Europy. Występuje w niej szesnaście drużyn z czołówki kontynentu.

„Występ w europejskich pucharach byłby ogromnym krokiem naprzód dla naszego klubu. Na chwilę obecną tylko trzy kluby tenisa stołowego w Polsce grają w ligach europejskich. Dołączenie do tego grona otworzyło by nam wiele drzwi. Jesteśmy świetnie przygotowani organizacyjnie na takie występy, ale pod znakiem zapytania stoi finansowanie. Kwestia pozyskania niezbędnych funduszy rozstrzygnie się w najbliższym czasie” – komentuje menadżer klubu, Piotr Anchim. 

Biorąc pod uwagę skład naszej drużyny na nadchodzący sezon nie ulega wątpliwości, że nie odstawalibyśmy poziomem od pozostałych zespołów w europejskich pucharach. Wang Zeng Yi posiada ogromne doświadczenie, jest mistrzem gry taktycznej i pomimo swojego wieku cały czas podtrzymuje wysoki poziom gry. Asuka Machi dowiódł swojej skuteczności w ostatnich sezonach Lotto Superligi wygrywając około 80% rozegranych pojedynków. Damian Węderlich to młody, perspektywiczny zawodnik, który ma na swoim koncie zwycięstwa ze znacznie silniejszymi rywalami. Ciągle się rozwija, jego gra ewoluuje z sezonu na sezon. 

Zgłoszenia do Pucharu Europy ETTU już ruszyły i potrwają jeszcze przez 10 dni. W ostatnich latach jedyną drużyną sportową z województwa Podlaskiego, która miała epizod występów w jakiejkolwiek lidze rangi europejskiej była Jagiellonia Białystok. Jeżeli uda nam się pozyskać wystarczające środki, będziemy jedyną drużyną w województwie w lidze rangi europejskiej. To nie tylko świetne widowisko dla kibiców, ale także prestiż dla regionu. Na rozstrzygnięcie musimy poczekać jeszcze parę dni.