You are currently viewing LI YONGYIN ODCHODZI Z DOJLID

LI YONGYIN ODCHODZI Z DOJLID

Przygoda Chińczyka Li Yongyina z klubem UKS Dojlidy Białystok dobiega końca. Lio wystąpi jeszcze w dwóch meczach Lotto Superligi, a już od przyszłego sezonu zagra w niemieckiej Bundeslidze. 

Lio Yongying trafił do nas po raz pierwszy w sezonie 2017/2018 dzięki rekomendacji Wandżiego, który zwrócił uwagę na jego potencjał widząc jak ten trenuje w Chinach. Lio miał wówczas zaledwie 18 lat, ale już w pierwszym sezonie pokazał na co go stać wygrywając ponad 70% rozegranych pojedynków. W dwóch kolejnych sezonach radził sobie równie dobrze, ale w 2020 roku zmuszony był wrócić do Chin w związku z wybuchem pandemii koronawirusa COVID-19. Po prawie trzech latach nieobecności Lio wrócił do Polski, by wesprzeć Dojlidy w walce o utrzymanie w Lotto Superlidze. Jak się jednak okazało, nie zostanie w stolicy Podlasia na długo. Zdecydował się spróbować swoich sił w niemieckiej Bundeslidze, gdzie od przyszłego sezonu reprezentować będzie klub FSV Mainz 05. 

„Rozstajemy się z Lio w dobrych relacjach, nasze drogi po prostu się rozchodzą. Dobiegająca końca współpraca przyniosła korzyści nie tylko klubowi, ale także dla samego Lio. Grając w Lotto Superlidze miał okazję zdobyć cenne doświadczenie i pokazać swoje możliwości na arenie europejskiej, dzięki czemu dostrzegł go klub z niemieckiej Bundesligi. Nawiasem mówiąc, taki transfer świadczy o bardzo wysokim poziomie polskiej superligi, która jak widać jest wymiernym punktem odniesienia dla klubów z Bundesligi. Lio świetnie odnalazł się w Białymstoku, zyskał sobie sympatię kibiców, miał też koleżeńskie relacje z wieloma zawodnikami Dojlid, w tym również z naszą młodzieżą. Jestem przekonany, że czuł się tu dobrze. Życzę mu jak najlepiej i przypuszczam, że jego kariera nie osiągnęła jeszcze szczytowego punktu.” – komentuje menadżer klubu, Piotr Anchim.

O wrażenia z gry w naszym klubie i Lotto Superlidze zapytaliśmy także Lio:

„Czas spędzony w Dojlidach będę wspominał bardzo pozytywnie. Ludzie, których tu poznałem pomogli mi poczuć się w Polsce jak w domu. Lotto Superliga to prawdpodobnie druga najlepsza liga w Europie, grając w niej z pewnością rozwinąłem się jako zawodnik. Najbardziej w pamięć zapadła mi atmosfera na meczach domowych – gra przy pełnych trybunach i głośnym dopingu to fantastyczne uczucie. W przyszłym sezonie spróbuję swoich sił w Bundeslidze, podpisałem już kontrakt z FSV Mainz. Mam w sobie dużo ambicji i dziękuję bardzo wszystkim osobom z Klubu Dojlidy za to, że pomogli mi na drodze sportowego rozwoju”

Serdecznie dziękujemy Lio za mnóstwo sportowych emocji, które dostarczył nam przez wszystkie sezony i życzymy mu powodzenia w dalszym rozwoju jego kariery.