You are currently viewing ALAN KULCZYCKI DRUŻYNOWYM WICEMISTRZEM ŚWIATA JUNIORÓW!

ALAN KULCZYCKI DRUŻYNOWYM WICEMISTRZEM ŚWIATA JUNIORÓW!

W tunezyjskim Rades odbywają się właśnie Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Tenisie Stołowym – ITTF World Youth Championships. Chociaż turniej potrwa jeszcze trzy dni, to rywalizacja drużynowa dobiegła już końca. Polacy osiągnęli w niej historyczny sukces zdobywając srebrny medal i tytuł Wicemistrzów Świata! Jednym z tenisistów stołowych, którzy tworzyli naszą reprezentację jest zawodnik Dojlid Białystok – Alan Kulczycki. 

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata to bez wątpienia najbardziej prestiżowy turniej roku dla młodych tenisistów stołowych. Udział w zawodach mogą wziąć jedynie wybrani członkowie kadry narodowej, do której niezwykle ciężko jest się dostać. W tegorocznej reprezentacji Polski mężczyzn do lat 19 znaleźli się Miłosz Redzimski, Alan Kulczycki, Maciej Kubik oraz Mateusz Zalewski. Mimo młodego wieku, każdy z nich odnosił już sukcesy na arenie międzynarodowej. Wszyscy występują także w najwyższych klasach rozgrywkowych w tenisie stołowym – Mateusz, Alan i Miłosz grają w Lotto Superlidze, a Maciek w niemieckiej Bundeslidze. 

Zdobycie przez Polaków Wicemistrzostwa Świata uznać trzeba za pozytywne zaskoczenie i przerost oczekiwań. Przed rozpoczęciem zawodów polska reprezentacja rozstawiona była z numerem czwartym, dzięki czemu w pierwszej rundzie dostała „wolny los”. W ćwierćfinale chłopacy zmierzyli się z Australią, którą pokonali bez większych problemów 3:0 tracąc jedynie trzy sety w całym spotkaniu. Półfinałowym rywalem biało-czerwonych był rozstawiony z numerem drugim Tajwan. Pomimo tego, że Polacy nie byli faworytem, udało im się zwyciężyć mecz 3:1 po niezwykle zaciętej walce. W finale Mistrzostw Świata czekali na nich Chińczycy, którzy rundę wcześniej wyeliminowali Francuzów. Niestety zawodnicy Państwa Środka okazali się lepsi i musieliśmy uznać ich wyższość przegrywając 1:3. 

„Finał z faworyzowanymi Chinami miał zacięty przebieg. To był świetny występ, a srebro to olbrzymie osiągnięcie.” – komentuje trener kadry narodowej, Tomasz Krzeszewski. 

Serdecznie gratulujemy Alanowi i pozostałym chłopakom życiowego sukcesu i liczymy, że będzie on dodatkową motywacją do dalszego treningu i podnoszenia poziomu sportowego!